www.pianoservis.info

home tisk sitemap kontakt

Nacházíte se: www.pianoservis.info >> Dějiny klavíru

Dějiny klavíru

Klavír byl vynalezen Florenťanem Bartolomeem Cristoforim kolem roku 1700. Jednalo se o zakázku pro patricijskou rodinu Medičejských. Do své smrti v roce 1731 jich Cristofori vyrobil neznámý počet, z nich se tři zachovaly dodnes.

Piáno nebyl objev z čistého nebe. Již před ním se hrálo na jiné strunné nástroje, jako na klavichord či harpsichord, jehož výrobou se Cristofori rovněž zabýval. Zásluhu na rozšíření piána měl jiný Ital, Scipione Maffei, který roku 1711 publikoval oslavný spis o klavíru, který dal vzniknout generaci stavitelů pian poloviny 18. století. Ti původní nástroj přetvářeli a zdokonalovali. Zároveň jej dále rozšiřovali dále a začaly vznikat i první klavírní skladby.

Výrazného vlivu dosáhl klavír ke konci 18. století, kdy byla klavírní literatura zásluhou skladatelů jako Wolfgang Amadeus Mozart či Joseph Haydn dostatečně široká a nástroj sám dostatečně rozšířený (nejprve mezi šlechtou, od počátku 19. století často i v měšťanských domácnostech), aby se našel dostatečný počet jeho příznivců.

 

Klavír v tomto významu je rozměrný strunný hudební nástroj. Jeho zvuk vzniká chvěním strun rozkmitaných úderem dřevěných oplstěných kladívek. Klavír může být používán jako sólový i doprovodný nástroj, či jako součást orchestru.

Kromě slova klavír lze adekvátně užít termínu piano, fortepiano či pianoforte.

Slovo piano či jeho odvozeniny pocházejí z italských piano (tj. potichu) a forte (tj. silně) a vyjadřovala přednost tohoto nástroje měnit intenzitu produkovaného zvuku v závislosti na síle úderu prstu na klávesu.

Klavír, stejně jako ostatní strunné nástroje klavichord a harpsichord, pracuje na principu rozeznívání ocelové struny. Ta se rozechvívá stiskem klávesy, jež v případě klavichordu kovovým hrotem, v případě harpsichordu hrotem brku a v případě klavíru dřevěným kladívkem strunu rozkmitá.

Od 80. let 20. století se používají rovněž elektronická piana, kde je složitá mechanika klavíru nahrazena reprodukovaným zvukem.

Mezi kladné rysy klavíru patří, že na něj může hrát téměř každý, od malého dítěte až po starého člověka. Klavírní literatura je velmi široká a může uspokojit jak začínající pianisty, tak náročné hráče. Zvuk klavíru je oblíben i mezi těmi, kteří sami klavírní hudbu neprovozují a klavírní recitály či koncerty patří ke stálému programu koncertních domů.
Údržba pian

servis

Aby zůstal klavír stále v dobrém stavu, je vhodné ho uchovávat ve stabilním prostředí bez změn teplot, vlhkosti apod.

Prodej pian

sell

Naši kvalifikování odborníci Vám poradí s výběrem piana nebo klavíru dle Vašich požadavků a možnosti.

Servis

tune

I při sebelepší péči o nástroj dochází k rozladění. Pak je zapotřebí povolat odborníka, ladiče, který piáno doladí.Aktuality

26.11.2009

Repasované nástroje k prodeji-viz.prodej pian

více informací

22.11.2008

Dnešním dnem jsou uvedeny do provozu naše nové internetové stránky. Věříme, že přispějí ke zkvalitnění služeb a Vaší spokojenosti.

více informací


Rychlý kontakt

Tel.: +420 603 355 720
email: piano.servis@volny.cz

kontaktní formulář


Vymenujeme.cz » - Zdravotní matrace pro zdravý spánek